Stretnutie s poéziou – stretnutie s človekom

Náš člen Mgr. Martin Lizoň,PhD nám zo svojho študijného moskovského pobytu píše....

Stretnutie s poéziou – stretnutie s človekom

Súradnice príbuznosti – «Координаты родства». Takto znie názov v dnešných časoch neobvyklej publikácie, ktorej bol venovaný večer v Slovenskom inštitúte v Moskve. Verše ruskej autorky Tatiany Kuzovlevovej a texty slovenskej filozofky a spisovateľky Etely Farkašovej sa stretli , aby spoločne prehovorili jemne a citlivo, jednoducho ľudsky.
10. november 2010 roku bol však jedinečným nie len z tohto dôvodu. Možno hrou osudu, možno dobre premysleným ťahom organizátorov, sa tento deň stal, okrem oslavy literatúry a poézie zvlášť, aj oslavou narodenín samotnej Tatiany Kuzovlevovej. Zišli sa tu všetci tí, ktorí tak ako Tatianu milujú poéziu a nie je im ľahostajný vzťah dvoch tak blízkych národov – slovenského a ruského.
Tatiana Kuzovlevová sa vo svojich spomienkach vrátila k svojej návšteve Slovenska a najmä, k Eve Kollárovej, vďaka ktorej úsiliu sa podarilo zrealizovať toto esteticky a obsahovo unikátne dielo. Ľudské osudy sa pretínajú, avšak často až na krátke stretnutie za sebou nezanechajú skoro žiadnu stopu. Stretnutie týchto výnimočných žien však bolo iné. Dve blízke snivé duše sa spoznali a spojili. Tatiana Kuzovlevová, skromná, citlivá a vnímavá žena nemohla obísť človeka tak otvoreného ruskej kultúre akým je Eva Kollárová. Ich ľudské stretnutie sa v interpretácii Tatiany Kuzovlevovej tento večer zmenilo na posolstvo dobra, viery v morálne hodnoty, ale najmä v silu ľudského ducha.
Poézia je nezriedka piesňou duše, jej plačom i smiechom, hnevom i objatím. Pritom môže byť tichá, zdanlivo pokojná. Aj tento večer bol takým. Žiadne veľké gestá a zbytočne lichotivé slová. Nebolo čo dokazovať. Stačilo sa len tešiť vzájomnej blízkosti. V tomto duchu sa prišli poďakovať ruskej a slovenskej autorke Viktoria Ličko so svojimi veršami, Levon Osepian – šéfredaktor časopisu Mecenat i mir, ale ja poeti a bardi Grigorij Epštejn a Alexandr Asmanov, poetka Jelena Tambovcevová - Širokovová.
Zostáva len veriť, že podobné sviatky porozumenia budú do našich životov vstupovať i naďalej a tak ich obohacovať a napĺňať vierou v ľudské dobro.

Mapa Slovenska

Navštevnosť stránky