Spomienky úspešného účastníka OLYMPIÁDY V RUSKOM JAZYKU v Moskve (3. - 9. december 2017)

Volám sa Ivan Pančiak, narodil som sa 6. 5. 1999 v Bratislave a v tomto čase som študentom 4. A triedy Gymnázia v Myjave. Bývam v obci Poriadie č. 234, ktorá sa nachádza v blízkosti mesta Myjava.
Ruský jazyk som sa začal učiť od 5. ročníka základnej školy, t.j. od školského roku 2009/2010. Ruský jazyk som si po povinnom anglickom jazyku veľmi obľúbil, nakoľko je veľmi zaujímavý písmom-azbukou a ľubozvučným prízvukom. V svojich školských časoch sa ho učili aj moji rodičia, ktorí ma v jeho učení od začiatku podporovali.
V decembri od 3. do 9. 12. 2017 som mal možnosť zúčastniť sa spolu s ďalšími piatimi slovenskými študentami už po druhýkrát finále medzinárodnej olympiády z ruského jazyka v Moskve. XV. kolo tejto olympiády mi dalo veľmi veľa. V prvom rade krásne spomienky a zážitky, na ktoré nikdy nezabudnem. Finále olympiády bolo na veľmi vysokej úrovni. Ruskí usporiadatelia nám zorganizovali nabitý, ale vynikajúci program. Boli sme niekoľkokrát počas súťaže v centre mesta Moskvy, na Červenom námestí, pri Lomonosovovej moskovskej štátnej univerzite , v planetáriu so zaujímavou prezentáciou...
Samotné slávnostné otvorenie olympiády sa uskutočnilo v geologickom múzeu, kde sme mali všetci súťažiaci možnosť zúčastniť sa aj prehliadky múzea. Samotné súťažné kolá olympiády prebiehali počas niekoľkých dní priamo v Inštitúte ruského jazyka A. S. Puškina. Celý týždeň sa o nás starali sprievodcovia - študenti ako o vlastné deti. Som presvedčený, že nie len ja, ale každý zo 150 účastníkov z celého sveta sa cítili veľmi príjemne - ako na super pobyte, spojenom s príjemnou povinnosťou- olympiádou v ruskom jazyku. Bývali sme v luxusnom hoteli s 33 poschodiami. My, Slováci, sme mali nádherný výhľad na Moskvu, keďže sme bývali až na 24. poschodí. Pre mňa pobyt v Moskve znamená najkrajší „predvianočný“ darček, aký som mohol dostať. Všetko bolo dokonalé: program, partia súťažiacich , milí usporiadatelia, atmosféra vianočnej Moskvy, ktorá bola výnimočná a prekrásna. Našli sme si tam veľa kamarátov z rôznych krajín sveta: Vietnam, Bielorusko, Poľsko, Srbsko, USA, Mongolsko, Kirgistan... Spájalo nás veľmi veľa, ale hlavne ruský jazyk, v ktorom sme sa vedeli super porozprávať, ale aj z celého srdca zasmiať.
Vďaka precíznej a obetavej každoročnej práci mojej pani profesorky, Mgr. Natálii Šipošovej z gymnázia v Myjave, som mal tú česť sa zúčastniť tohto finále medzinárodnej olympiády v Moskve už po druhý raz. Ak to porovnám s predošlým XIV. ročníkom, tento XV. ročník bol ešte na vyššej úrovni, úlohy boli oveľa náročnejšie ako minulý rok a program bol oveľa bohatší. Súťaž pozostávala z troch častí: písomnej skúšky z ruského jazyka – sloh, ústnej skúšky z kulturológie spojenej s obhajobou práce miniprojektu, ktorý si bolo treba pripraviť na jednu z 20 tém a nakoniec poslednej ústnej skúšky z ruského jazyka. Odpoveď pri každej skúške trvala okolo 30 minút. V porovnaní s minulým rokom odpoveď musela byť oveľa obsiahlejšia, otázky boli taktiež náročnejšie a zahŕňali viacero oblastí. Napríklad pri odpovedi z ruského jazyka sme mali za úlohu hrať určitú rolu podľa pokynov v zadaní a presvedčiť v improvizovanom dialógu partnera, ktorého sme si mohli vybrať spomedzi súťažiacich, o správnosti nášho návrhu. Ja som sa rozprával spolu s Jánom Teodorom Gajdošom z Košíc, ktorý vyhral celkovo tretie miesto. Obom nám dali porotcovia rôzne recenzie k filmom a našou úlohou bolo presvedčiť toho druhého, aby sme išli do kina na niektorý z filmov, na ktorý sme dostali recenziu. V minulom ročníku olympiády sme sa rozprávali počas skúšok len s profesormi, ktorí nás hodnotili a aj naše odpovede boli oveľa kratšie (myslím, že odpoveď trvala do 10 minút).
Popri olympiáde prebiehala ešte zvlášť súťaž „Mladý rečník“, ktorej sa mohlo zúčastniť len niekoľko žiakov z každej krajiny (max. 2-3 z každej zo zúčastnených krajín). Mňa oslovila naša sprevádzajúca pani učiteľka Mgr. Rybnikárová priamo v Moskve , aby som sa tejto súťaže opäť zúčastnil, nakoľko som sa v tejto disciplíne s obrovskou dávkou šťastia minulý rok umiestnil na druhom mieste. Súťaž Mladý rečník spočívala v príprave rečníckeho prejavu na niektorú zo 40 určených tém. Tejto súťaže sme sa zúčastnili zo Slovenska traja. V mojom prípade to skončilo úplnou improvizáciou z dôvodu nedostatku času na prípravu priamo v Moskve.
Do všetkých mojich odpovedí v jednotlivých disciplínach tejto súťaže som sa snažil dať všetko, aby som neurobil svojej krajine Slovensku hanbu, lebo do Moskvy som opäť odchádzal s veľkou pokorou.
Počas slávnostného vyhodnotenia som sa cítil úplne prirodzene, nič som neočakával, ani som nemal cieľ čokoľvek vyhrať.
Mojou najväčšou odmenou bola samotná cesta do Moskvy a týždeň strávený s milými ľuďmi, s ktorými sa dúfam určite ešte v súkromnom živote stretneme. Najväčší stres som pocítil práve vtedy, keď neočakávane vyhlásili moje meno pri vyhodnocovaní víťazov súťaže Mladý rečník. Porotcovia ocenili miestom víťaza môj improvizovaný prejav na tému: „Ako urobiť svet lepším“. Veľmi ma to prekvapilo, aj diplom som si išiel prevziať s istou mierou neistoty, či sa nestala niekde nejaká chyba. Najskôr som si ani neuvedomoval, čo sa vlastne udialo, pocit šťastia prišiel až neskôr. Maximálne prekvapenie prišlo však za pár minút opäť, keď vyhlásili moje meno pri oceňovaní absolútnych víťazov olympiády. Ocenili ma celkovo druhým miestom, čomu som vôbec nechcel uveriť. Kamarát z Košíc dostal celkové tretie miesto. Milým prekvapením pre nás všetkých bolo, že cenu nám odovzdal zástupca slovenského veľvyslanca v Moskve pán Martin Žilínek. Bola to pre nás obrovská česť. Prežívali sme neskutočné šťastie a trému väčšiu ako pri súťaži.
Som nesmierne vďačný mojej pani profesorke Mgr. Natálii Šipošovej z gymnázia v Myjave za to, že mi venovala množstvo svojho voľného času, veľa energie, vedomostí, povzbudenia a iba vďaka nej som mohol uvidieť jedno z najkrajších miest sveta - Moskvu. Veľmi si ju vážim, pretože práve ona ma priviedla ku krásnemu ruskému jazyku a intenzívne sa mi venovala už od prvého ročníka na gymnáziu. Neustále sa mi venuje už štvrtý rok a momentálne ma pripravuje aj na maturitnú skúšku, ktorá ma o niekoľko mesiacov čaká. V dnešnom uponáhľanom svete sa nestretávam s toľkými dobrosrdečnými a obetavými ľuďmi, ako je práve ona. Moja úcta a obrovská vďaka patrí práve jej. Bez nej by som sa nikdy nezúčastnil olympiády v ruskom jazyku, nikdy by som neuvidel tak krásne mesto, ako je Moskva. Práve ona vo mne vypestovala lásku k Rusku a ruskému jazyku. Ja moju pani profesorku vnímam ako môj veľký vzor spravodlivého človeka, ktorého rozširovanie vedomostí a pokora sú hnacím motorom k takým pre mňa životným úspechom. Vždy ma dokázala motivovať aj k ďalšej práci a individuálnemu štúdiu, vždy dokázala vo mne potlačiť aj trému a možný strach, zostával len obrovský rešpekt pred každou zo súťaží, ktoré som pod jej vedením absolvoval s úspechmi.
Poďakovanie patrí aj pani riaditeľke Ruského centra vedy a kultúry v Bratislave Doc. Tatiane Dronskej, ktorá sa nášmu slovenskému reprezentačnému tímu bola ochotná deň pred našim odletom do Moskvy venovať viac ako tri hodiny, pričom nám bola ochotná dať cenné rady.
Každému žiakovi a študentovi by som doprial takýto nádherný zážitok, ktorý by bol pre neho motiváciou do ďalších rokov strávených v škole.

Ivan Pančiak

Mapa Slovenska

Navštevnosť stránky