Výlet do Moskvy

Odmena vo fotografickej súťaži „Naše spoločné víťazstvo“, ktorú organizovalo Veľvyslanectvo Ruskej Federácie v Slovenskej republike.
Druhé miesto získala fotka Evy Hrobárikovej a študentov 3.A Gymnázia sv. Františka z Assisi. Výletu sa zúčastnil Michal Janči, ktorý svoju cestu do Moskvy takto opísal:
Odchádzali sme v utorok 12.7. 2016 z letiska z Bratislavy. Spolu so mnou cestovali ešte traja ďalší výhercovia zo Slovenska. Celý výlet financovalo Veľvyslanectvo (vrátane víz, cesty, stravy, ubytovania a vstupov do múzeí).
Po príchode na Moskovské letisko Vnukovo nás už čakal ruský sprievodca Valerij. Spolu s ním a s naším vodičom sme sa presunuli mikrobusom do hotela Alfa (****).
V stredu ráno sme si pozreli námestie pred múzeom Veľkej vlasteneckej vojny, ale pre nedostatok času sme samotné múzeum videli len zvonka. Potom sme mohli zblízka vidieť finančné stredisko Moskva City a jednu z moskovských univerzít, jednu z tzv. siedmich Stalinových vežičiek. Dopoludnia sme cestovali a spoznávali okolie Moskvy. Po obede sme boli pozvaní na rozhovor do centra Ruského svetového fondu, ktorý túto súťaž a tento výlet aj organizoval. Diskutovali sme na rôzne témy, napr. ako vnímajú mladí ľudia na Slovensku Rusko, ako by sa dala zlepšiť vzájomná spolupráca atď. Po rozhovore sme sa vybrali na Červené námestie, do Kremľa, do pravoslávnych chrámov. Najviac ma svojou originálnou architektúrou upútal Chrám sv. Vasilija Blaženého. Keď sme „nasýtili našu dušu“, začali sa ozývať aj vyhladnuté žalúdky. A tak sme sa vybrali na večeru do najväčšieho obchodného centra v Rusku s názvom GUM, ktoré sa taktiež nachádza na Červenom námestí. Nájdete v ňom tie najluxusnejšie značky a cítite sa ako v historickom centre vďaka veľmi peknej a vkusnej architektúre.
Vo štvrtok sme navštívili VDNCH - obrovský komplex niekoľkých múzeí a budov krajín bývalého Sovietskeho zväzu. Boli sme v Múzeu kozmonautiky a taktiež v Moskváriu- komplex s morskými živočíchmi od výmyslu sveta.
V posledný deň, v piatok, nás sprievodca zaviedol do Chrámu Krista Spasiteľa a taktiež do Treťjakovskej galérie. Vidieť celosvetovo známe diela na vlastné oči bolo niečo jedinečné, úchvatné a nezabudnuteľné. Prehliadku mesta sme ukončili plavbou na vyhliadkovej lodi.
Záver nášho pobytu sa neúprosne priblížil. Bolo toho dosť a bolo to aj časovo náročné, no všetko to stálo za to. Moskva je veľmi vyspelé a krásne mesto. Ľudia sú tu veľmi príjemní, ochotní, srdeční a radi pomôžu. Ulice žiaria čistotou a poriadkom. Toto veľkomesto je typické kontrastom budov, od historických až po tie najmodernejšie. Neustále sa vyvíja a pulzuje. Už teraz sa tam robia obrovské stavebné práce kvôli MS vo futbale v roku 2018. Po cestách sa však jazdí oveľa voľnejšie ako u nás a bez nejakých prísnych pravidiel.
Som veľmi rád, že som dostal takúto príležitosť vycestovať a vidieť a zažiť „kus sveta“. Odporúčam každému, kto ešte váha, že Moskvu sa určite oplatí vidieť!

Michal Janči
Gymnázium sv. Františka z Assisi, Žilina

Mapa Slovenska

Navštevnosť stránky