LETNÁ ŠKOLA PRE NADANÉ DETI V KALUGE /Viera Nižníková/

V dňoch 16. – 30. júna 2016 sa 12 žiakov zo 6 slovenských stredných škôl zúčastnilo na 11. ročníku podujatia Letná škola pre nadané deti v Kaluge, ktoré sa konalo na Gymnáziu č. 19 v tomto meste.
Išlo o týchto žiakov: Júlia Kromková a Michaela Repková z Lipian, Barbora Perinajová a Adam Tencer z Martina, Michaela Briliaková a Barbora Prisažná z Námestova, Matúš Haulík a Gabriela Šujanská z Nových Zámkov, Viktória Gubová a Viktória Sontagová z Prešova, Patrik Lamoš a Kristína Sidorová zo Žiliny.
Takúto možnosť zabezpečilo a sprostredkovalo Veľvyslanectvo Ruskej federácie v Slovenskej republike pod vedením pána veľvyslanca Alexeja Leonidoviča Fedotova, ktorému patrí veľká vďaka.
Ubytovanie a stravovanie pre slovenských žiakov bolo zabezpečené v letnom tábore Veverička asi 30 km od Kalugy. Bolo tam 130 ruských detí a všetci sme sa spriatelili hneď v prvý deň. Nádherné prostredie, čerstvý vzduch, sosnové lesy – no paráda.
Ťažiskom pobytu bola naša účasť na hodinách vedených v ruskom jazyku. Mohli sme si vybrať semináre z rôznych oblastí: ruský jazyk a literatúra, anglický jazyk, španielsky jazyk, fyzika, astronómia, matematika, informatika, geografia, psychológia, chémia, biológia, dejepis.Všetko to boli naozaj zaujímavé hodiny, veľa sme sa dozvedeli, naučili, naša ruština sa vylepšila. A opäť to boli nové kontakty s priateľmi, s ruskými rovesníkmi.
Zaujímavé pre nás boli semináre s významnými ľuďmi z Kalugy, ktorí zavítali do letnej školy a diskutovali so žiakmi na rôzne témy - História Kalugy (zástupca ministra kultúry Bessonov), Vaše práva a ich ochrana (ombudsman Kalužskej oblasti Zeľnikov), Neobyčajné experimenty v psychológii (doc. Kalužskej štátnej univerzity Ciolkovského Belinskaja), Pracovať na sebe (podnikateľ a organizátor vedeckých programov Garanovič), Výber po škole: práca, univerzita, vlastný biznis? (generálny riaditeľ spoločnosti Kilobajt Gleb), Školský systém a reformy (minister školstva Kalužskej oblasti Anikejev).
Pre nás Slovákov boli zaujímavé aj mimoškolské aktivity v rámci letnej školy - intelektuálne hry, kreatívne kreslenie, deň divadelného umenia, kde sme vystúpili s rozprávkou O dvanástich mesiačikoch v ruskom jazyku. Aj naša prezentácia o Slovensku a naše ľudové piesne mali veľký úspech.
Ďalšou zaujímavosťou boli návštevy chrámov, kláštorov, múzeí, pamätihodností v Kaluge a okolí.
Ozdobou nášho programu bola exkurzia do prekrásnej Moskvy. Je to pre nás nezabudnuteľný zážitok z veľkolepého hlavného mesta. Určite sa tam ešte vrátime!
Páčila sa nám všetkým nielen Moskva, ale aj Kaluga. Mesto Ciolkovského, zakladateľa teórie vesmírneho raketového letu. Mesto s pozitívnou atmosférou, čistými ulicami a množstvom zelene. Mesto, v ktorom žijú dobrosrdeční ľudia. Ľudia, ktorí sa nám naplno venovali počas dvoch nezabudnuteľných hektických no prekrásnych týždňov v letnej škole. Ďakujeme!
PhDr. Viera Nižníková, Prešov, učiteľka ruského jazyka, kurátorka skupinyMapa Slovenska

Navštevnosť stránky